Системні ретиноїди — це група компонентів, похідних від вітаміну А. Дерматологи використовують їх, зокрема, для лікування акне. Адже системні ретиноїди здатні боротись з усіма формами та видами акне. Завдяки цьому вони мають високу ефективність — до 95%.

Ретиноїдами називаються агенти, що здатні викликати специфічні біологічні відповіді в результаті зв’язування та активації рецепторів ретиноєвої кислоти. Ці комбінації, які хімічно споріднені ретинолу, які суттєво відрізняються від структури природного вітаміну А, проте діють схожим чином.

Як діють ретиноїди?

Топічна дія ретиноїдів має декілька направлень на боротьбу з акне. Застосування місцевих ретиноїдів має широкий спектр властивостей, але серед основних виділяємо наступні дії:

  • комедолітичну,
  • імуномодулюючу
  • себостатичну,
  • протизапальну,
  • регенеративну,
  • антибактеріальну.

При застосуванні ретиноїди потрапляють в шкіру безпосередньо через роговий шар та через вивідні протоки залоз, при цьому контролюють процеси ороговіння та норми пігментації. Потрапляючи у дермальний шар ретиноїди сприяють відновленню шкіри та виробленню колагену, який відповідає за пружність шкіри.

Особливості застосування

 

Оптимальний вік для введення ретиноїдів у догляд – 30-35 років. Натомість для лікування шкіри препарати підбираються індивідуально, незалежно від віку та обов’язково контролюються спеціалістом.

Починати терапію ретиноїдами бажано з низької концентрації, поступово, при необхідності, збільшуючи її. Частота застосування залежить від призначення спеціаліста виходячи від потреб та індивідуальних реакцій пацієнта. Наприклад, у випадку сухої чутливої шкіри, з вираженими віковими змінами, застосування ретинолу у високій концентрації щоденно може призвести до надмірної сухості, лущення, куперозу, в той час, як для пацієнтів з жирною шкірою, схильною до висипів, щоденне застосування дасть виражений ефект.

 

Побічні эфекти ретиноїдів

 

Варто зазначити, що протягом перших місяців застосування ретиноїдів може проявлятись ретиноїдний дерматит (РД). Йому характерна сухість, лущення та відчуття стягнутості шкіри. Ці прояви пояснюються трьома факторами:

  1. Похідні третиноїну створюють еффект пілінга.
  2. Ретиноїдний дерматит найчастіше проявляюється у весняно-літній період, коли відмічається найбільше сонячне навантаження на шкіру.
  3. В перші тижні терапії як системними, так і місцевими ретиноїдами можливе загострення процесу у вигляді появи неприємних відчуттів. Це пов'язано з адаптацією шкіри та процесами взаємодії препарату на міжклітинному рівні шкіри.

Можливі прояви на шкірі

 

Сухість шкіри - поширений анти-ефект при застосуванні ретиноїду, тому необхідно спирияти достатньому зволоженню шкіри. А також дбати про ретельний догляд за шкірою. Правильне зволоження необхідно підбирати індивідуально, залежно від вашого стану шкіри, реакції на використання ретиноїдів, тощо.

Подразнюючий ефект - клінічно проявляється незначним лущенням, свербежем, іноді почервонінням. І навіть, якщо шкіра пройшла перший етап адаптації до ретиноїдів без подібних явищ або з мінімальною їх вираженістю, збільшення концентрації діючої речовини або кратності застосування може спровокувати подразнення.

Фоточутливість - ретиноїди підвищують фоточутливість шкіри, таким чином, підвищуючи ризик виникнення пігментації . Тому краще їх застосовувати або в осінньо-зимовий період, або тільки в вечірній час, при цьому регулярно використовувати санскріни з високим рівнем захисту (від UVA1-, UVA2- та UVB-променей).

Враховуючи вищевказані особливості проявів ретиноїдів у використанні, підбір схеми лікування та ведення пацієнта має здійснювати лікар дерматолог та обов’язково вести контроль.

Щоб уникнути не бажаних ефектів при використанні засобів з вмістом ретиноїдів, необхідно дотримуватись певних правил, а саме:

  1. наносити препарат на суху шкіру, через 30 хвилин після вмивання (дати можливість відновитись водно-ліпідному шару);
  2. після першого нанесення, якщо шкіра чутлива, змити через годину;
  3. починати з низької кратності та концентрації препаратів;
  4. при появі подразнення, зменшити частоту нанесення (1 раз в 2‒3 дня);
  5. наносити краще ввечері, тонким шаром;
  6. зранку завжди використовувати сонцезахисний крем;
  7. чітко коригуйте зволоження шкіри

     

Якщо пацієнт виконує всі рекомендації, вищеописані побічні явища виникають вкрай рідко і мають незначну вираженність та достатньо легко коригуються.