Незалежно від віку на тілі людини можуть з'являтися висипи. Причина появи нових прищів може мати різний характер. Перш ніж розпочати лікування, необхідно визначити тип акне.

 

У цій статті ми розповімо  про найпоширеніші типи акне і розглянемо їх способи лікування.

 

Поширені типи акне

 

Гормональні прищі: часто зустрічаються у підлітків, жінок під час менструального циклу та людей з гормональним дисбалансом, як-от синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), викликані зміною рівня гормонів в організмі.

 

Такому типу акне характерне розміщення висипів на щоках, підборідді та лінії щелепи, що часто характеризуються глибокими, агонізуючими кістами. 

 

Для зовнішнього лікування гормонального типу акне можна використовувати місцеві ретиноїди та антибіотики.

 

Бактеріальні вугрі виникають через надлишок бактерій на шкірі та часто відрізняються білими вуграми, крихітними прищами, які з’являються на лобі, носі та підборідді. 

 

Місцеві ретиноїди, бензоїл пероксид, антибіотики – це сучасні та доступні компоненти у засобах для лікування бактеріальних прищів.

 

Ідеальну стратегію лікування для вашого конкретного типу акне слід визначити у співпраці з медичним працівником або дерматологом.

 

Роль гормонів і шкірного сала при гормональних акне

 

Дисбаланс гормонів, зокрема підвищення андрогенів, є основною причиною гормональних прищів. Чоловічі статеві гормони, відомі як андрогени, присутні як у чоловіків, так і у жінок, хоча у чоловіків вони, як правило, більш високі. 

 

Коли сальні залози, що виробляють жир, надмірно стимулюються надлишком андрогенів, організм виробляє більше шкірного сала, ніж потрібно шкірі. Надлишок шкірного сала може закупорити пори та створити ідеальне середовище для росту бактерій, що може призвести до появи прищів.

 

Андрогени також сприяють росту клітин шкіри, що може призвести до утворення кератинових пробок, які закупорюють пори та призводять до комедонів або чорних крапок.

 

Гормональні прищі частіше зустрічаються у підлітків і жінок через гормональні зміни, пов’язані зі статевим дозріванням, менструальним циклом, вагітністю та менопаузою, які можуть підвищити рівень андрогенів. 

 

Бактерії та запалення при бактеріальних акне

 

Надмірний ріст бактерій на шкірі, особливо Propionibacterium acnes (P. acnes), є основною причиною бактеріальних акне, які також називають запальним акне. Запалення може утворити рубці або гіперпігментацію шкіри поблизу.

 

Коли P. acnes присутній, імунна система реагує, спрямовуючи білі кров’яні клітини до місця інфекції для боротьби з бактеріями. Ця імунна реакція призводить до запалення, яке може погіршити акне.

 

Люди з жирною шкірою або ті, хто нехтує доглядом за шкірою, частіше відчувають бактеріальні прищі, оскільки ці умови сприяють росту бактерій на шкірі через надлишок жиру та забруднень. 

Бактеріальні прищі також можуть розвинутися в результаті інших факторів, таких як:

  • гормональний дисбаланс;

  • стрес;

  • неправильне харчування. 

 

Лікування поширених типів акне

 

Лікування бактеріальних вугрів спрямоване на зменшення росту P. acnes і зменшення запалення. Місцеві антибіотики, такі як кліндаміцин, ефективні у знищенні бактерій і зменшенні запалення. 

 

Бензоїл пероксид має антимікробні та протизапальні властивості, також можна використовувати для лікування бактеріальних вугрів. Також можливе поєднання кліднаміцину та бензоїл пероксиду, наприклад, як у милі Perolite Plus.

 

Крім того, саліцилова кислота може допомогти очистити пори та запобігти утворенню нових вугрів. Ця кислота ефективна тоді, коли прищі виникають на тлі гормональних порушень, як у підлітків і тоді, коли не можливе використання ретиноїдів.

 

Використання саліцилової кислоти у щоденному догляді і лікуванні шкіри можливе за допомогою збалансованої комбінації разом з ніацинамідом у комплексі засобів Clozac.

 

І гормональні, і бактеріальні прищі – це різні типи прищів з унікальними причинами та методами лікування.

 

Покращити здоров’я шкіри та зупинити подальші спалахи вугрової висипки, можливо визначивши та усунувши основні причини захворювання.

 

Виявлення, аналіз походження висипів та лікування 

 

На візиті дерматолог огляне вашу шкіру, врахує історію хвороби та інші симптоми, щоб визначити, гормональні чи бактеріальні у вас прищі. Щоб визначити основну причину акне, також може провести тести на рівень гормонів або мазки шкіри.