Що таке третиноїн

Третиноїн - це медичний препарат, якій прийнято використовувати при лікуванні вугрів, відкритих і закритих типів комедонів. Він може змінювати структуру шкіри людини, точніше її верхнього шару, і оновлювати клітини. Це дозволяє ліквідувати вугри, які вже з'явилися і запобігає утворенню нових.

Цей медичний препарат фахівці визнають ще й одним з кращих, який може впливати на процес старіння шкіри і появи зморшок. Він відноситься до групи препаратів-ретиноїдів. Це аналог вітаміну А. Він вважається найвідомішим засобом для лікування захворювань шкіри в світі.

Структурна формула

Структурна формула медичного препарату, здатного відновлювати здоров'я шкіри, виглядає наступним чином.

Українська назва, синоніми

Українською мовою пишеться «ТРЕТИНОЇН». Єдиним синонімом, крім лікарського препарату, є «РЕТИНОЇД» - медичний препарат, спрямований на стабілізацію процесів оновлення клітин. Він ще може бути протипухлинним засобом.

Латинська назва речовини третиноїн

Tretinoinum

Хімічна назва

Це абсолютна транс-ретиноєва кислота, яка є природним метаболітом ретинолу, що відноситься до класу ретиноїдів. У цей клас входять його природні та синтетичні аналоги.

Брутто-формула

C20H28O2

Фармакологічна група речовини Третиноїн

Третиноїн вважається препаратом наступних фармакологічних груп:

• вітаміни або подібні вітамінам засоби;

• дерматотропні препарати;

• інші протипухлинні ліки.

Препарат відноситься до потрібних елементів, які впливають на розвиток людини. Йдеться про здоров'я і розвиток шкіри людини. Винахід дерматологів легко замінює вітамін А, який можна отримувати при вживанні в їжу морської продукції, яєчних жовтків і вершкового масла.

Це провідний препарат по боротьбі зі старіючої і проблемною шкірою. Дерматологи усього світу визнають, що третиноїн - це найуспішніше відкриття за останні 40 років. До протипухлинних препаратів його відносять через вражаючі результати тестувань при прийомі всередину. Препарат здатний швидко впливати на певні пухлини людини без нанесення значної шкоди організму.

Нозологічна класифікація (МКБ-10)

Згідно з міжнародним класифікатором хвороб 10 перегляду, третиноїн допомагає при таких захворюваннях:

• гострому промієлоцитарному лейкозі;

• вугровому висипу, або акне;

• гіперпігментації шкіри, вікової дисхромії, мелазмі;

• при деяких інших захворюваннях шкіри.

Поява вугрів не потребує пояснення. Цей період переживає кожна людина у віці від 14 років. Що стосується гострого промієлоцитарного лейкозу, то тут варто пояснити. Це особливий підвид злоякісної пухлини, при якому в кістковому мозку людини і його крові накопичуються мієлоїдний клітини.

При цьому захворюванні у людини спостерігається анемія, підвищена втома, слабкість в тілі. Крім того, ускладнюються дихальні процеси, з'являється лихоманка і збільшується час кровотечі. Імунітет хворого різко слабшає, що дозволяє іншим захворюванням активно знищувати організм.

Код CAS

Унікальним кодом, який призначений для ідентифікації хімічних сполук з реєстру CAS (Chemical Abstracts Service), є 302 - 79 - 4.

Характеристика речовини третиноїн

Засіб виглядає як жовта або світло-оранжева порошкоподібна речовина. Має яскраво виражений аромат квітів. Легко розчиняється в (CH3) 2SO (диметилсульфоксиді). Важко розчиняється в поліетиленгліколі, етанолі, а також октанолі. Його майже неможливо розчинити у звичайній воді, гліцерині або ж в мінеральних маслах.

Фармакологічна дія

Ретиноїди дуже схожі з вітаміном А по своїй структурі. Вони виступають метаболітом ретинолу. При прийомі препарату всередину, він уповільнює диференціацію і знижує зростання змінених клітин. Таким чином препарат здатний допомагати при гострому промієлоцитарному лейкозі.

Він здатний швидко всмоктуватися з шлунково-кишкового тракту, а максимальний рівень концентрації досягається вже через годину. Третиноїн може зв'язуватися з білками плазми.

При зовнішньому застосуванні препарату, він здатний підсилювати і нормалізувати проліферацію клітин в ростковому шарі шкіри, знижувати адгезію клітин, які відповідальні за утворення вугрів. Відбувається це швидше за все через те, що крем зв'язується з рецепторами ретиноєвої кислоти. Якщо обробляти шкіру третиноїном, то це буде сприяти не тільки позбавленню від вугрів, але і відновленню рельєфу ураженої поверхні шкіри.

Якщо обробити третиноїном вугрі закритого типу, то це спочатку «витягне» їх назовні, а потім повністю знищить без хворобливих наслідків. Крім того, такий процес ліквідує можливість нової появи вугрів.

За фармакологічною дією даний препарат оцінюють, як:

• кератолітичний;

• противосеборейний;

• комедонолітичний;

• протизапальний;

• протипухлинний.

Для того, щоб повністю позбутися від захворювання шкіри, досить проходити курс лікування препаратом протягом 8 тижнів, іноді термін збільшується до 12 тижнів лікування.

Під час експериментів з препаратом, було прийнято рішення досліджувати реакцію шкіри на вплив дози, яка перевищує в кілька разів допустиму дозу для людини. Досліди проводилися на мишах і кролях. І навіть при такому дозуванні ніяких змін і побічних ефектів не зафіксовано.

Однак, при впливі дози в 150 разів, яка перевищує норму для людини, у кроликів і пацюків було відзначена фетотоксічна дія. А при впливі збільшеної дози в 300 разів - у них почали з'являтися гідроцефалія і вроджені зміни кісток.

Фармакокінетика

Третиноїн - це природний метаболіт ретинолу. Концентрація в плазмі повністю повертається до початкового рівня вже через 12 годин. При цьому, час відраховується з моменту прийому дози в 40 міліграм. Утворення метаболітів відбувається завдяки окисленню і глюкуронізації. Якщо довгий час приймати третиноїн, то у людини буде зменшення концентрації ретинолу в плазмі.

Застосування речовини третиноїн

Перед прийомом препарату, потрібно проконсультуватися у свого лікуючого лікаря. Самостійне лікування може тільки нашкодити. Існує два варіанти застосування медичного засобу:

• пероральний - препарат в капсулах;

• нанесення на шкіру - речовина у вигляді крему, гелю або лосьйону.

Якщо приймати його у формі капсул, то робити це необхідно під час їжі. Краще запити капсулу повною склянкою мінеральної води. Медичні капсули проковтують повністю, їх не потрібно ділити, кришити або ламати.

Зберігати медичний препарат потрібно при температурі до 20 градусів. Краще покласти його так, щоб на нього не потрапляли прямі сонячні промені. Крім капсул, третиноїн іноді вводиться через зонд. Для цього необхідно отримати інструкції від лікаря.

Якщо наносити засіб на шкіру у вигляді крему, гелю або лосьйону, то краще робити це на ніч. Винятком буде рекомендація лікаря. Перед нанесенням препарату і після цього потрібно ретельно вимивати руки. Наносити тільки на суху, чисту шкіру через 20 хвилин після миття. При нанесенні потрібно уникати області навколо рота, носа і очей.

Всередину препарат приймається дозовано. Якщо людина пропустила час для прийому, то краще швидко все надолужити. Однак, якщо до наступного прийому ліків залишилося мало часу, то робити цього не потрібно, як і не потрібно подвоювати дозу, щоб надолужити згаяне.

Протипоказання

В період прийому третиноїну забороняється вживати полівітаміни, харчові добавки та продукти харчування, які містять вітамін А. Також не рекомендується приймати медичні препарати, що мають у складі тетрациклін.

При зовнішньому застосуванні третиноїну потрібно уважно вивчити проблему шкіри. Якщо у пацієнта є гострі запальні ураження шкіри, рани або опіки - використовувати цей препарат не можна.

Розпивати алкоголь в період терапії не можна. Також небажано попадання прямих сонячних променів на шкіру, тому на пляж ходити не варто пару місяців.

Важливо бути відповідальним пацієнтом і стежити за своєю сексуальною поведінкою під час прийому препарату.

Якщо виникло бажання зайнятися сексом, потрібно використовувати засоби захисту (контрацептиви). Це обов'язкова умова не тільки під час терапії, але і протягом місяця після її закінчення. Прийом препарату після закінчення терміну придатності заборонений. Щоб не нашкодити собі і своїй шкірі потрібно вивчати інструкцію з безпечного поводження з препаратом, його зберігання і порядку утилізації.

Обмеження до застосування

При використанні препарату у звичайному житті пацієнта будуть відчуватися значні зміни. Його застосування тягне за собою ряд обмежень і заборон. Краще не допускати вживання цього препарату одночасно перорально і поверхнево. Для попередження появи побічних ефектів не допускайте нанесення препарату на мокру шкіру.

Протягом усього періоду лікування (12 тижнів) потрібно чітко дотримуватися графіка прийому препарату. Не кожна жінка здатна впоратися з цим, оскільки її зовнішній вигляд буде піддаватися серйозним випробуванням. Багато хто не витримує весь курс лікування і кидають його на половині шляху. Такий підхід до лікування потрібно відсікати і налаштовуватися на плідну роботу над собою.

Оскільки вживання препарату категорично заборонено вагітним жінкам, дуже важливо оберігатися під час занять сексом в період вживання препарату всередину. Особливо це важливо для дівчаток-підлітків. Також краще не приймати препарат всередину в наступних випадках:

• при порушенні функцій нирок і печінки;

• при діагностуванні панкреатиту;

• особам з цукровим діабетом.

Існують деякі вікові обмеження. Людям старше 50 років цей препарат вживати не потрібно, його заборонено призначати дітям до одного року, а зовнішнє застосування заборонено до 12 років.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Перед прийомом препарату, жінка зобов'язана попередити лікаря про вагітність або годування дитини. Прийом третиноїну вагітним повністю заборонений. Тому, якщо жінка завагітніла в період проходження курсу лікування цим препаратом, його прийом потрібно відразу ж припинити.

Якщо призначити вагітній жінці курс лікування третиноїном, то це може привести до переривання вагітності або порушення формування плоду, тому суворо забороняється вживання препарату в період вагітності.

Побічні дії третиноїну

Побічні ефекти можуть з'явитися в разі різкого припинення курсу лікування. Але і під час лікування за графіком побічні ефекти можуть проявлятися на шкірі пацієнта. Так, після початку прийому препарату всередину у пацієнта може посилитися пітливість і сухість шкіри, можуть з'явитися головний біль, вушний, болі в області живота. Можлива поява свербежу та висипу. Раніше рідко спостерігалися випадки випадання волосся.

У тих, хто отримує препарат всередину помічали погіршення апетиту, може бути поява запору, діареї, зміна маси тіла. Пацієнт буде дуже чутливий до сонця. При зовнішньому застосуванні, шкіра може змінювати своє забарвлення в тих місцях, де наноситься препарат.

Взаємодія

Як зазначено вище, препарат несумісний із засобами, що містять тетрациклін. Їх взаємодія підвищить ризик розвитку внутрішньочерепного тиску. Якщо говорити про засоби захисту під час сексу, то це повинні бути обов'язково презервативи. Контрацепція перорального застосування буде неефективна, якщо препарат містить прогестерон.

При вживанні препарату паралельно з прийомом вітамінів А, є ймовірність появи гіпервітамінозу А. На період проходження курсу лікування звичайні косметичні препарати відміняють, так як вони будуть викликати роздратування шкіри, сухість і висип. На побічні реакції дуже впливають прямі сонячні промені.

Передозування

На даний момент випадків з передозуванням Третиноіна не виявлено. За припущенням фахівців, після проведення дослідів на тваринах, випадкове передозування препаратом викличе у пацієнта ряд побічних ефектів, які характерні для гіпервітамінозу А. Специфіка лікування від передозування не визначена, але необхідно відразу звернутися до лікаря.

Шляхи введення

Препарат вводиться перорально або наноситься на шкіру у вигляді крему, лосьйону або гелю. Призначити вживання препарату всередину може тільки лікар з досвідом подібного лікування. Якщо з'являється синдром ретинової кислоти, лікар може продовжити терапію, але в зменшених дозах.

По особливому призначенню лікаря препарат можуть вводити пацієнтові за допомогою зонда для ентерального харчування. Як правило, введення препарату проводиться або через ніс, або через невеликий розріз в черевній порожнині. Однак для введення третиноїну досить і першого варіанту.

Спосіб застосування та дози

Якщо говорити про пероральний варіант прийому препарату, то його випускають у вигляді капсул. Звичайним дозуванням встановлений прийом капсул два рази на день протягом 90 днів. Тривалість прийому і кількість капсул в день визначає лікар, який має досвід такого лікування. Прийом таблеток необхідно здійснювати у встановлений час, кожен день без порушення графіка.

Зовнішнє нанесення препарату відбувається перед сном кожен день. Метод нанесення вказано в інструкції до препарату. Якщо інструкція не зрозуміла, то обов'язково потрібно проконсультуватися у лікаря. Це убезпечить пацієнта від небажаних побічних ефектів.

Форма випуску

Для нанесення на шкіру передбачено кілька варіантів препарату:

• Лосьйон;

• Крем;

• Гель.

Для перорального вживання – капсули.

Взаємодія з іншими діючими речовинами

Важливо бути обережними при вживанні речовини з амінокапроновою кислотою. Це може привести до смерті пацієнта. Щоб позбутися ризиків появи тромболітичних ускладнень, не потрібно приймати його з апротиніном. Якщо говорити про протипоказання, то потрібно вивчити цей список препаратів, не рекомендується для паралельного вживання:

• Еритроміцин;

• Цтарабін;

• Циметидин;

• Циклоспорин;

• Фенобарбитал;

• Рифампицин;

• Ретинол;

• Миноксидил;

• Кетоконазол.

Це не весь перелік протипоказань для взаємодії, докладно все можна вивчити в інструкції по застосуванню речовини.

Наскільки ефективний третиноїн від вугрів

Якщо приймати цей засіб цілеспрямовано від вугрів, то потрібно готуватися, що в перші два тижні стан шкіри може значно погіршитися. Скасовувати через це прийом речовини не потрібно, це нормальна реакція будь-якого організму. Третиноїн здатний підтягувати і розгладжувати шкіру, а також позбавити від жахливих вугрів будь-яких видів і уникнути розвиток постакне.

Щоб побачити перші результати, має пройти мінімум 4 тижні. Не потрібно збільшувати дозування, це не дасть кращого результату, а тільки зашкодить. Максимального результату по боротьбі з вуграми можна досягти через два роки застосування речовини при використанні його 2 рази на рік по 8 - 12 тижнів. Якщо робити великі перерви між проходженнями курсу, то результат буде досягатися довше.

Яким пацієнтам можна порекомендувати третиноїн

Третиноїн рекомендую всім пацієнтам, які звертаються за допомогою, за винятком:

• Годуючих матерів;

• Вагітних жінок;

• Осіб з гіперчутливістю;

• Дітям у віці до 12 років;

• Дорослим віком старше 50 років при необхідності лікувати шкідливий вплив сонячних променів на шкіру (фотодерматози).

Особливості терапії третиноїном при вуграх і прищах

Під час прийому препарату, пацієнту може здатися, що він робить верхній шар шкіри більш тонким. Бояться того не потрібно адже таким чином він сприяє оновленню клітин що в подальшому навпаки ущільнить шкіру. Тому якщо шкіра лущиться це добре, а не погано.

Наскільки ефективний третиноїн від зморшок

Третиноїн позиціонується як кращий засіб не тільки від вугрів, але і від зморшок. При нанесенні препарату на шкіру, глибина зморшок знижується на 40%. Пори згладжуються, і шкіра стає значно молодше. Доведені наступні позитивні ефекти від застосування третиноїна:

• Поява сяючого кольору обличчя;

• Зменшення або повна ліквідація пігментації шкіри;

• Підвищення гладкості шкіри;

• Скорочення глибини зморшок.

Ефекти третиноїна в епідермісі

Лікування цим засобом не відновить шкіру до початкового стану, але сприяє збільшенню товщини епідермісу. Якщо використовувати зовнішній препарат щодня в дозуванні 0,05%, то це дасть свій результат. Вже за кілька тижнів видимих зморшок стане менше, в епідермісі з'являться мукополісахариди, а роговий шар стане значно міцніше.

Ефекти третиноїна в дермі

Як було сказано раніше, максимальний ефект від застосування третиноїна можна спостерігати через два роки. За цей час, в дермальному матриксі відбуваються значні зміни. Всі вони пов'язані з заміною раніше пошкодженого колагену на заново синтезований.

Цей ефект можна підтримувати і далі, якщо знизити застосування препарату до 3 разів на тиждень. Це дозволить шкірі бути молодою і красивою максимально довгий час. Якщо повністю припинити застосування третиноїна, то з часом отриманий ефект повністю пропаде.

Яка концентрація третиноїна найбільш ефективна

Якщо говорити про третиноїн, як про крем від зморшок, то він пропонується в трьох варіантах концентрації:

• 0,025%;

• 0,05%;

• 0,1%.

Для відповіді на питання яка концентрація найбільш оптимальна, винахідники препарату проводили ряд досліджень і випробувань. За результатами проведених дослідів, вченими було винесено висновок. Кращою концентрацією для пацієнтів виявилася 0,025%.

Тому, для правильного застосування речовини, потрібно щоб шкіра спершу звикла в концентрації 0,025% і тільки потім переходила на 0,05%. Все, що нижче 0,025% не дає ніякого результату, про що також повідомили результати досліджень в лабораторіях.

Торгові назви

До торгівельних назв відносяться:

• Весаноїд, «Vesanoid» (препарат в капсулах);

• Ретин-А, «Retin-A»;

• Локацид, «Locacid»;

• Третиноїн, «Tretinoin»

Препарати на основі третиноїна

На основі третиноїна є багато медичних препаратів. Серед різновидів, призначених для нанесення на шкіру пацієнта, відзначають:

• Еленеон Макс

• Еленеон Плюс

• Еленеон Н

• Альтінак (станом на 2020 рік він знятий з продажу);

• Альтрено;

• Атралін;

• Авіта;

• Рефісса;

• Ренова;

• Ретин-А;

• Третин-Х (станом на 2020 рік він знятий з продажу);

Крім того, є кілька торгових марок, які містять комбіновані продукти, в тому числі і третиноїн. До таких належать:

• Solage (станом на 2020 рік він знятий з продажу);

• Tri-Luma;

• Велтін;

• Зіана.

Умови зберігання

Ліки необхідно зберігати в тій же упаковці, в якій його продають. Потрібно тримати їх подалі від дітей, бажано в закритій на ключ шафі. Досить дотримання кімнатної температури в приміщенні, де зберігається речовина, але подалі від місць скупчення вологи і тепла. У ванній зберігати медичний засіб заборонено.

Щоб убезпечити своїх дітей, завжди потрібно перевіряти на щільність закриття ковпачків упаковки. Щоб не виникало проблем, краще обзавестися металевої аптечкою зі складним для дітей механізмом відкриття. Подробиці по утилізації та зберіганню конкретного виду препарату є на його упаковці.

Термін придатності

Термін придатності препарату досягає до 15 років. Але цей період залежить від виробника, тому потрібно ретельно вивчати упаковку перед покупкою даного препарату.

Ціна третиноїна, де купити в Україні

Щоб купити засіб по догляду за шкірою і ліквідації вугрів, досить перейти в інтернет. Крім того, не виникне ніяких складнощів з придбанням препарату у звичайній, рядовій аптеці.

Ціна препарату варіюється від 100 до 3000 гривень. Все залежить від обсягу, виробника і концентрації засобу. Перш, ніж направлятися в аптеку, рекомендується поцікавитися наявністю товару. Зробити це можна як на офіційному сайті аптеки, так і по телефону.